ລາຍຊື່ນາຍົກລັດຖະມົນຕີ “ລາວ” ຕັ້ງແຕ່ຜູ້ທຳອິດໃນປະຫວັດສາດຊາດລາວ ເຖິງ ປັດຈຸບັນ

• ອານາຈັກລ້ານຊ້າງຫຼວງພະບາງ
1. ເຈົ້າເພັດຊະລາດ ລັດຕະນະວົງສາ ເລີ່ມ 1940 – 10 ຕຸລາ 1945

• ລາຊະອານາຈັກລາວ (ຄ.ສ 1945 – ຄ.ສ 1975)
1. ພະຍາ ຄຳມ້າວ ວິໄລ (ຫົວໜ້າຄະນະລັດຖະບາຍຊົ່ວຄາວ) 20 ຕຸລາ 1945 – 23 ເມສາ 1946
2. ເຈົ້າກິນດາວົງ 23 ເມສາ 1946 – 15 ມີນາ 1947
3. ເຈົ້າສຸວັນນະລາດ 15 ມີນາ 1947 – 25 ມີນາ 1948
4. ເຈົ້າບຸນອຸ້ມ ນະ ຈຳປາສັກ (ສະໄໝທີ 1) 25 ມີນາ 1948 – 24 ກຸມພາ 1950
5. ທ່ານ ຜຸຍ ຊະນະນິກອນ (ສະໄໝທີ 1) 24 ກຸມພາ 1950 – 15 ຕຸລາ 1951
6. ເຈົ້າສີສະຫວ່າງວັດທະນາ 15 ຕຸລາ 1951 – 21 ພະຈິກ  1951
7. ເຈົ້າສຸວັນນະພູມາ ລັດຕະນະວົງ (ສະໄໝທີ 1) 21 ພະຈິກ 1951 – 20 ຕຸລາ 1954
8. ທ່ານ ກະຕ່າຍ ໂດນສະໂສລິດ 25 ພະຈິກ 1954 – 21 ມີນາ 1956
9. ເຈົ້າສຸວັນນະພູມາ ລັດຕະນະວົງ (ສະໄໝທີ 2) 21 ມີນາ 1956 – 17 ສິງຫາ 1958
10. ທ່ານ ຜຸຍ ຊະນະນິກອນ (ສະໄໝທີ 2) 17 ສິງຫາ 1958 – 31 ທັນວາ 1959
11. ທ່ານ ສຸນທອນ ປະຖຳມະວົງ (ຜູ້ບັນຊາການກອງທັບລາຊະອານາຈັກລາວ) 31 ທັນວາ 1959 – 7 ມັງກອນ 1960
12. ທ່ານ ກຸ ອະໄພ 7 ມັງກອນ 1960 – 3 ມິຖຸນາ 1960
13. ເຈົ້າສົມສະໜິດ 3 ມິຖຸນາ 1960 – 15 ສິງຫາ ຄ.ສ 1960
14. ເຈົ້າສຸວັນນະພູມາ ລັດຕະນະວົງ (ສະໄໝທີ 3) 30 ສິງຫາ 1960- 13 ທັນວາ 1960
15. ເຈົ້າບຸນອຸ້ມ ນະ ຈຳປາສັກ (ສະໄໝທີ 2) 13 ທັນວາ 1960 – 23 ມິຖຸນາ 1962
16. ເຈົ້າສຸວັນນະພູມາ ລັດຕະນະວົງ (ສະໄໝທີ 4) 23 ມິຖຸນາ 1962 – 2 ທັນວາ 1975

• ສາທາລະນະລັດ ປະຊາທິປະໄຕ ປະຊາຊົນລາວ (ຄ.ສ 1975 – ປັດຈຸບັນ)
1. ທ່ານ ໄກສອນ ພົມວິຫານ 8 ທັນວາ 1975 – 15 ສິງຫາ 1991
2. ທ່ານ ຄຳໄຕ ສີພັນດອນ 15 ສິງຫາ 1991 – 24 ກຸມພາ 1998
3. ທ່່ານ ສີສະຫວາດ ແກ້ວບຸນພັນ 24 ກຸມພາ 1998 – 27 ມີນາ 2001
4. ທ່ານ ບຸນຍັງ ວໍລະຈິດ 27 ມີນາ 2001 – 8 ມິຖຸນາ 2005
5. ທ່ານ ບົວສອນ ບຸບຜາວັນ 8 ມິຖຸມາ 2005 – 23 ທັນວາ 2010
6. ທ່ານ ທອງສິງ ທຳມະວົງ 23 ທັນວາ 2010 – 20 ເມສາ 2016
7. ທ່ານ ທອງລຸນ ສີສຸລິດ 20 ເມສາ  2016 – ປັດຈຸບັນ